Grozījumi likumā ‘Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” izglītojamo saimnieciskās darbības atbrīvojums no nodokļa
Grozījumi likumā ‘Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” izglītojamo saimnieciskās darbības atbrīvojums no nodokļa

LR likums “Grozījumi likumā ‘Par iedzīvotāju ienākuma nodokli'” (Saeimā pieņemts 30.04.2025.) izsludināts 2025. gada 15. maijā
Likums tika publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, 2025. gada 15. maijā, Nr. 92. stājas spēkā 16.maijā – nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas

Galvenās izmaiņas attiecas uz izglītojamo ienākumiem: šie grozījumi ievieš jaunus noteikumus, kas īpaši attiecas uz ienākumiem, ko izglītojamie gūst no saimnieciskās darbības, kas tiek veikta izglītības iestāžu īstenoto pamata un vidējās izglītības programmu ietvaros.

Saskaņā ar likumprojekta anotāciju spēkā esošie valsts izglītības standarti paredz izglītojamie iegūt praktisku uzņēmējdarbības pieredzi, tostarp veidojot savus mācību uzņēmumus (MU). MU aktivitātes var būt dažādas. Iepriekš noteikumos nebija noteikta kārtība, kādā apliekams ar nodokli skolēnu ienākums, kas gūts no saimnieciskās darbības, kas veikta izglītības iestādes (MU) īstenotas izglītības programmas ietvaros.

Tādējādi nodokļu atbrīvojums (īpaša režīma veidā līdz noteiktam slieksnim) attiecas uz studejošu ienākumiem no saimnieciskās darbības, kas tiek veikta izglītības iestādes īstenotās pamata vai vidējās izglītības programmas ietvaros, proti, izglītības uzņēmumu darbību. Grozījumi paredz, ka studentam nebūs jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja ienākumi no MU darbības taksācijas gadā (pirms izdevumu atskaitīšanas) nepārsniegs 3000 eiro.

Grozījumi attiecas uz izglītojamo ienākumiem no saimnieciskās darbības izglītības programmu ietvaros:

  • Neapliekamie ienākumi: Likuma 9. pants tiek papildināts ar jaunu 1.1 daļu. Tā nosaka, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti maksātāja — izglītojamā — saimnieciskās darbības ieņēmumi līdz 3000 euro gadā. Šis atbrīvojums attiecas uz ieņēmumiem no saimnieciskās darbības, kas veikta izglītības iestādes īstenotas pamatizglītības un vidējās izglītības programmas ietvaros.
  • Atbrīvojums no reģistrācijas Valsts ieņēmumu dienestā (VID): Likuma 11. pants tiek papildināts ar jaunu 13.1 daļu. Šī daļa paredz, ka maksātājs — izglītojamais, kurš gūst ieņēmumus līdz 3000 euro gadā no iepriekšminētās saimnieciskās darbības, var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs.
  • Ienākumu uzskaite un reģistrācijas pienākums, pārsniedzot slieksni: Lai noteiktu dienu, kad izglītojamā ieņēmumi no šīs saimnieciskās darbības sasniedz 3000 euro taksācijas gadā, izglītojamais — maksātājs — veic savu ieņēmumu rakstveida uzskaiti. Šo uzskaiti var veikt brīvi izraudzītā vai izglītības iestādes noteiktā formā, summējot ieņēmumus. Likuma 28. pants tiek papildināts ar jaunu punktu (22. punkts). Tas nosaka, ka, ja šā likuma 11. panta 13.1 daļā minētie ieņēmumi taksācijas gadā ir sasnieguši 3000 euro un maksātājs — izglītojamais — plāno attiecīgo saimniecisko darbību turpināt, viņam piecu darba dienu laikā pēc šīs dienas jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam.

Saskaņā ar pārejas noteikumu 207.punktu šie grozījumi (9. panta 1.1 daļa, 11. panta 13.1 daļa un 28. panta 22. punkts) tika piemēroti jau no 2025. gada 1. janvāra.