Atjaunots metodiskais materiāls “Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi”
Atjaunots metodiskais materiāls “Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi”

Pirmo reizi kopš 08.12.2022. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) atjaunoja metodisko materiālu “Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi”. Jaunākais variants ar datumu 13.05.2025. ir papildināts ar 9 jauniem ilustratīviem piemēriem.

 

Galvenie skaidras naudas lietošanas ierobežojumi un darījumu deklarēšanas sliekšņi pamatā ir saglabājušies nemainīgi, taču jaunākajā materiāla versijā ir pievienoti vairāki piemēri, kas detalizētāk skaidro noteikumu piemērošanu. Tāpat kā iepriekš ir noteikts, ka:

  • Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi noteikti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 30. pantā, bet deklarēšanas kārtība – Ministru kabineta noteikumos Nr. 237.
  • Darījuma dalībniekiem nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7 200 euro (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā vai vairākās operācijās), un šis ierobežojums attiecas uz katru atsevišķu darījumu ar vienu darījuma partneri. Šis ierobežojums attiecas neatkarīgi no tā, vai darījuma partneris ir juridiska vai fiziska persona.
  • Noteikti darījumu dalībnieki (juridiskās personas, individuālie komersanti, VID reģistrēti saimnieciskās darbības veicēji) katru mēnesi jādeklarē savstarpēji skaidrā naudā veiktie darījumi, kuru summa pārsniedz 1 500 euro. Deklarācija jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15. datumam.
  • Darījumi ar fiziskām personām, kuras nav individuālie komersanti un nav reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas, jādeklarē, ja darījuma summa vienā operācijā pārsniedz 3 000 euro. Šādi darījumi jādeklarē līdz nākamā gada 1. februārim.

 

Galvenās izmaiņas jaunākajā versijā (13.05.2025) ietver šādus papildinājumus un precizējumus, ko ilustrē jauni piemēri:

  1. Pievienoti piemēri vispārīgajā informācijā: Jaunākajā materiālā vispārīgajā informācijā ir iekļauti piemēri (1. – 5.), kas skaidro, kas tiek uzskatīts par darījumu un darījuma operāciju. Vecākajā versijā šajā sadaļā piemēru nav.
    • 1. piemērs: Ilustrē situāciju mazumtirdzniecībā, kur preces atgriešana skaidrā naudā un jauna pirkuma veikšana skaidrā naudā par citu summu ir divi atsevišķi darījumi, uz kuriem attiecas gan lietošanas ierobežojums, gan deklarēšanas pienākums.
    • 2. piemērs: Skaidrā naudā veiktā pamatkapitāla palielināšana par 8000 euro ir viens darījums, un tādējādi iemaksātā summa skaidrā naudā nevar pārsniegt 7200 euro.
    • 3. piemērs: Vairākas nomas maksas izmaksas saskaņā ar vienu līgumu ir uzskatāmas par vienu darījumu ar vairākām operācijām. Skaidras naudas ierobežojums 7200 euro attiecas uz visu maksājumu kopsummu līguma ietvaros. Ja kopsumma pārsniedz 7200 euro, maksājumi veicami bezskaidrā naudā.
    • 4. piemērs: Skaidras naudas saņemšana pa daļām no dažādām fiziskām personām par viena pamatlīdzekļa pārdošanu 10 000 euro apmērā ir uzskatāma par samaksu par vienu darījumu, kas sadalīta vairākās operācijās. Kopējā skaidrā naudā saņemtā summa nedrīkst pārsniegt 7200 euro. Ja tā pārsniedz (kā piemērā – 10 000 euro), skaidras naudas lietošanas ierobežojums ir pārkāpts.
    • 5. piemērs: Katrs ikmēneša apsaimniekošanas rēķins, kas izrakstīts klientam, ir uzskatāms par atsevišķu darījumu, un skaidrā naudā saņemtā apmaksa nav jāsaskaita kopā, lai noteiktu 7200 euro ierobežojuma piemērošanu katram rēķinam.
  2. Precizējumi par maksājumu pakalpojumu sniedzējiem un valūtas maiņas punktiem attiecībā uz lietošanas ierobežojumu:
    Jaunākajā materiālā ir iekļauti piemēri 33. un 37.-39., kas skaidro skaidras naudas lietošanas ierobežojuma piemērošanu darījumiem, kuros iesaistīti maksājumu pakalpojumu sniedzēji un valūtas maiņas punkti. Vecākajā materiālā šie piemēri nav atrodami šajā sadaļā, un valūtas maiņas punkti minēti tikai deklarēšanas kontekstā.

    • 33. piemērs: Fiziska persona vēlas iegādāties vasarnīcu par 5 000 euro. Tā kā darījums ir ar nekustamo īpašumu un notiek pēc 2019. gada 1. maija, tas nedrīkst tikt veikts skaidrā naudā neatkarīgi no summas. Šis darījums ir veicams tikai bezskaidrā naudā. Summa 5000 euro, lai gan zem vispārējā 7200 euro limita, nekustamā īpašuma gadījumā nav atļauta skaidrā naudā.
    • 37. piemērs: Skaidras naudas lietošanas ierobežojums neattiecas uz maksājumu pakalpojumu sniedzēju (kas sniedz kredītiestādēm līdzīgus pakalpojumus) apstrādātajiem skaidras naudas maksājumiem, kā arī uz viņu sadarbības partneriem šajos konkrētajos darījumos.
    • 38. piemērs: Maksājumi, kas saņemti ar maksājumu pakalpojumu sniedzēju (piemēram, SIA “MKS LATVIJA”, VAS “Latvijas Pastnieks”) starpniecību skaidrā naudā (kā piemērā – 7600 euro), nav pakļauti skaidras naudas lietošanas ierobežojumam un deklarēšanas pienākumam.
    • 39. piemērs: Valūtas maiņas sabiedrība, kas nav uzskatāma par kredītiestādi vai maksājumu pakalpojumu sniedzēju, ir pakļauta skaidras naudas lietošanas ierobežojumam saviem darījumiem (kā piemērā – valūtas maiņa par 5000 euro skaidrā naudā). Tomēr šajā konkrētajā piemērā ierobežojums (7200 euro) netiek pārkāpts.

Iepriekš citā sadaļā (par darījumu ar fiziskām personām deklarēšanu) Valsts ieņēmumu dienests norādīja, ka valūtas maiņas darījumi valūtas maiņas punktos ir pielīdzināmi kredītiestāžu pakalpojumiem un nav pakļauti deklarēšanai.

Citu piemēru saturs (par deklarēšanu, sankcijām, deklarācijas aizpildīšanu) nav mainīti vai identisks, lai gan to numerācija var atšķirties.

Kopumā jaunākā materiāla versija sniedz papildu 9 ilustratīvus piemērus, lai labāk skaidrotu “darījuma” un “darījuma operācijas” jēdzienus, kā arī precizē skaidras naudas lietošanas ierobežojuma piemērošanu darījumiem, kuros iesaistīti maksājumu pakalpojumu sniedzēji vai valūtas maiņas punkti.