VID atjaunoja materiālu par pašnodarbinātā obligātām sociālām iemaksām 2025.gadā
VID atjaunoja materiālu par pašnodarbinātā obligātām sociālām iemaksām 2025.gadā

Valsts ieņēmumu dienests (VID) maijā aktualizēja savu metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”, papildinot to ar interesantu un sarežģīto piemēru (27.piemērs)


27. piemēra būtība

Piemērs sniedz ieskatu samērā sarežģītā situācijā, kur pašnodarbinātam ir ienākumi no vairākiem saimnieciskās darbības veidiem vienlaikus, kas ir pakļauti atšķirīgām VSAOI aprēķina un ziņošanas kārtībām – šajā gadījumā no lauksaimniecības (kur 10% iemaksas aprēķina par gadu) un santehnikas pakalpojumiem (kur 10% iemaksas aprēķina un deklarē par ceturksni).

Piemērs demonstrē, ka, nosakot obligāto iemaksu objektu, tiek summēti ienākumi no visiem darbības veidiem, lai pārbaudītu, vai ir sasniegts minimālais mēneša objekts (740 eiro). Ja apvienotā mēneša peļņa pārsniedz 740 eiro, galvenās VSAOI (31,07% likme) tiek aprēķinātas no brīvi izvēlētā objekta (vismaz 740 eiro). Savukārt ienākumu daļa, kas pārsniedz šo brīvi izvēlēto objektu, ir 10% pensiju apdrošināšanas iemaksu objekts.

Piemēra galvenā būtība ir parādīt, kā šis 10% iemaksu objekts tiek proporcionāli sadalīts starp dažādajiem ienākumu veidiem (lauksaimniecība un santehnika), pamatojoties uz katra veida īpatsvaru kopējā peļņā. Šī proporcionalitātes aprēķins ir nepieciešams, jo 10% iemaksu daļa no lauksaimniecības ienākumiem ir jāiekļauj gada aprēķinā un jādeklarē atsevišķi (ar ceturtā ceturkšņa ziņojumu), kamēr 10% iemaksu daļa no santehnikas pakalpojumu ienākumiem ir jādeklarē un, iespējams, jāmaksā katru ceturksni kopā ar pārējām VSAOI.

Piemērs tādējādi izceļ nepieciešamību pareizi nodalīt un attiecināt ienākumu daļas un no tām aprēķinātās iemaksas atbilstoši katram saimnieciskās darbības veidam noteiktajiem VSAOI aprēķināšanas un ziņošanas noteikumiem, pat ja primārais iemaksu objekts tiek noteikts, summējot ienākumus no visiem avotiem.


 

Īss pārskats par metodisko materiāla saturu:

Sniegtais metodiskais materiāls detalizēti apraksta valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pašnodarbinātajiem Latvijā 2025. gadā. Materiālā aplūkoti tādi būtiski aspekti kā pašnodarbinātā statusa definīcija, reģistrācijas kārtība, obligāto iemaksu likmes un to piemērošana, obligāto iemaksu objekta noteikšanas principi, kā arī ziņojumu iesniegšanas un iemaksu maksāšanas kārtība.

 

Pašnodarbinātā statuss un reģistrācija

Pašnodarbinātais ir fiziska persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā un kura ir reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja. Šis statuss ietver dažādas profesijas, piemēram, zvērinātus notārus, advokātus, revidentus, tiesu izpildītājus, prakses ārstus, kā arī individuālos komersantus un zemnieku/zvejnieku saimniecību īpašniekus, kas veic vadības funkcijas. Materiāls arī precizē, kuras personas netiek uzskatītas par pašnodarbinātajiem VSAOI vajadzībām, piemēram, personas jaunākas par 15 gadiem, ar I vai II grupas invaliditāti, vai sasniegušas pensijas vecumu, ja tās gūst noteikta veida ienākumus (piemēram, autoratlīdzību vai ienākumus no nekustamā īpašuma apsaimniekošanas). Materiālā sniegti vairāki piemēri, kas ilustrē statusa noteikšanu un izmaiņas. Pašnodarbinātā reģistrācija obligāto iemaksu veikšanai notiek automātiski VID vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu EDS sistēmā.

 

Obligāto iemaksu likmes

Obligāto iemaksu likmes 2025. gadā atšķiras atkarībā no pašnodarbinātā apdrošināšanas statusa:

  • Vispārējais pašnodarbinātais: 31,07 %.
  • Pašnodarbinātais, kas sasniedzis pensijas vecumu: 29,36 %.
  • Nekustamā īpašuma apsaimniekotājs: 26,59 %. Likme tiek piemērota, sadalot to pa dažādiem sociālās apdrošināšanas veidiem, piemēram, pensiju, invaliditātes, maternitātes un slimības, vecāku un veselības apdrošināšanai. Ja pašnodarbinātā statuss mainās, jaunā likme tiek piemērota ar nākamo mēnesi pēc izmaiņām. Piemēri 6., 7., un 8. demonstrē likmju piemērošanu praksē.

Obligāto iemaksu objekts

Obligāto iemaksu objekts ir pašnodarbinātā ienākums (peļņa) no saimnieciskās darbības, ko mēnesī nosaka kā ieņēmumu un ar dokumentiem pamatotu izdevumu starpību. Obligāto iemaksu objekta minimālais apmērs 2025. gadā ir 740 eiro mēnesī.

Obligāto iemaksu objekts var būt:

  1. Paša pašnodarbinātā brīvi izvēlētie ienākumi (vismaz 740 eiro), ja faktiskā peļņa ir vismaz 740 eiro mēnesī.
  2. Viss mēneša ienākums (peļņa), ja faktiskā peļņa ir mazāka par 740 eiro, no kura veic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Ja peļņa ir lielāka par 740 eiro, 10% iemaksas veic no tās ienākumu daļas, kas pārsniedz brīvi izvēlēto objektu (vismaz 740 eiro).
  3. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) noteiktais minimālais iemaksu objekts, lai nodrošinātu, ka kopējās iemaksas par personu (summējot ienākumus no visiem darba devējiem un pašnodarbinātā statusa) ir vismaz no 740 eiro mēnesī.

Ienākumu (peļņas) aprēķināšanai izdevumos neietver par sevi veiktās obligātās iemaksas kā pašnodarbināto. Netiek summēti ienākumi, kas gūti, neesot pašnodarbinātā statusā. Valsts un ES atbalsts lauksaimniecībai, kā arī vienreizējas dotācijas biznesa plāna īstenošanai netiek iekļautas obligāto iemaksu objektā. Izņēmums ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma līdz 3000 eiro gadā, kas ir obligāto iemaksu objekts. Mēneša iemaksu objekta noteikšanā neņem vērā iepriekšējo gadu zaudējumus. Materiāls sniedz daudzus piemērus šo noteikumu piemērošanai dažādās situācijās.

 

10% iemaksas pensiju apdrošināšanai lauksaimniekiem un autoratlīdzības saņēmējiem (gada aprēķins)

Pašnodarbinātie, kas gūst ienākumus no autoratlīdzības vai lauksaimnieciskās ražošanas, 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai aprēķina un maksā reizi gadā (līdz nākamā gada 23. janvārim). Šīs iemaksas aprēķina no gada faktiskajiem ienākumiem, atņemot gada laikā brīvi izvēlēto (vismaz 740 eiro) obligāto iemaksu objektu kopsummu. Gada ienākumu aprēķinā ņem vērā arī gadā radušos zaudējumus. Piemēri 20., 21., 22. illustrē šo gada aprēķinu un tā atšķirības salīdzinājumā ar ceturkšņa aprēķinu.

 

Pašnodarbinātā ziņojuma iesniegšana un maksāšanas kārtība

Pašnodarbinātā ziņojums jāiesniedz VID EDS par katru pārskata ceturksni, par kuru veiktas obligātās iemaksas. Lauksaimnieki un autoratlīdzības saņēmēji, iesniedzot ziņojumu par ceturto ceturksni, veic īpašu atzīmi. Ziņojumus ir iespējams precizēt vienu reizi mēneša laikā pēc sākotnējā iemaksu termiņa. Obligātās iemaksas par ceturksni ir jāsamaksā līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23. datumam. Gada 10% pensiju iemaksas lauksaimniekiem un autoratlīdzības saņēmējiem maksā kopā ar ceturtā ceturkšņa iemaksām līdz nākamā gada 23. janvārim. Iemaksas tiek ieskaitītas Vienotajā nodokļu kontā.