Aktualizēts VID metodiskais materiālu “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem”
Aktualizēts VID metodiskais materiālu “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem”

Valsts ieņēmumu dienests atjaunināja Metodisko materiālu “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem”

Materiāls, kas aktualizēts 30. jūnijā, atšķiras no iepriekšējās versijas, kas datēta ar 2024.g. 28. decembri, ar vairākiem būtiskiem papildinājumiem un aktualizācijām, kas atspoguļo izmaiņas nodokļu likumdošanā un jaunas iespējas nodokļu maksātājiem.

  1. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes no 2025. gada 1. janvāra:

    • Vecākā versija norāda IIN likmes, kas bija spēkā līdz 2024. gada 31. decembrim: 20% ienākumiem līdz 20 004 euro, 23% ienākumiem no 20 004 euro līdz 78 100 euro, un 31% ienākumiem virs 78 100 euro.
    • Jaunākā versija ietver aktualizētās IIN likmes, kas stājas spēkā no 2025. gada 1. janvāra: 25,5% gada ienākumam līdz 105 300 euro un 33% gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 105 300 euro. Šis ir būtisks papildinājums, kas atspoguļo likumdošanas izmaiņas.
  2. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un jauns piemērs:

    • Abas versijas norāda, ka VSAOI pašnodarbinātajiem ir jāveic, ja ienākums mēnesī sasniedz Ministru kabineta noteikto minimālo VSAOI objektu (2025. gadā – 740 euro), un to veic no brīvi izraudzītas summas, bet ne mazāk kā no 740 euro.
    • Tomēr jaunākā versija ir papildināta ar jaunu 8. piemēru, kas detalizēti ilustrē VSAOI aprēķinu un deklarēšanu pašnodarbinātai personai, kura izīrē nekustamo īpašumu un izvēlas veikt pilnās VSAOI tikai no minimālās summas 740 euro, neskatoties uz lielākiem faktiskajiem ienākumiem.
      • Situācija piemērā: Pašnodarbināta persona katru mēnesi no nekustamā īpašuma izīrēšanas saņem 800 euro. Augustā radušies santehniķa pakalpojumu izdevumi 80 euro apmērā.
      • Risks un risinājums: Piemērs parāda, kā aizpildīt pašnodarbinātā ziņojumu par trešo ceturksni, ja pilnās VSAOI tiek maksātas tikai no 740 euro. Aprēķinātā VSAOI summa 477,53 euro ir jāsamaksā līdz 23. oktobrim.
  3. Īpašs pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas režīms mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem:

    • Vecākā versija skaidri norāda, ka MUN maksātājs nevar būt vispārīgā kārtībā reģistrēts PVN maksātājs, un, ja tas kļūst par PVN maksātāju taksācijas gada laikā, tas zaudē MUN maksātāja statusu ar nākamo gadu [neparādās avotā, bet bija minēts iepriekšējā atbildē; labojums: šī informācija ir iekļauta vecajā avotā netieši, bet nav tieši norādīta kā MUN maksātāja nespēja būt vispārīgā kārtībā reģistrētam PVN maksātājam – labojums no avota]: Vecajā avotā tiek minēts tikai par automatizētu nodokļu nomaksu, bet nav tieša apgalvojuma par to, ka MUN maksātājs nevar būt vispārīgā kārtībā reģistrēts PVN maksātājs. Taču jaunajā avotā ir skaidri norādīts, ka “MUN maksātājs nevar būt vispārīgā kārtībā reģistrēts PVN maksātājs”.
    • Būtiskākais jauninājums jaunākajā versijā ir informācija, ka no 2025. gada 1. jūlija MUN maksātāji (un citas personas, kas veic saimniecisko darbību) var reģistrēties Pievienotās vērtības nodokļa likuma 139.2 pantā noteiktajā īpašajā reģistrācijas kārtībā.
      • Jaunā režīma būtība: Šis režīms ļauj saņemt maksas pakalpojumus no ārvalstu nodokļu maksātājiem (piemēram, elektroniski sniegtos pakalpojumus no etsy.com, facebook.com, booking.com) vai iegādāties preces ārvalstīs, nezaudējot MUN maksātāja statusu, ja vienlaikus netiek veikti darījumi, kas prasītu obligātu vispārīgu reģistrāciju VID PVN maksātāju reģistrā.
      • Nosacījumi: Šādi reģistrētiem nodokļu maksātājiem nav tiesību par saviem pakalpojumiem Latvijā izrakstīt rēķinus ar PVN, kā arī tiem nav tiesību uz priekšnodokli. Tie ir jāreģistrējas īpašā kārtībā, iesniedzot VID EDS strukturētu iesniegumu. Režīms ir piemērojams, ja persona nesniedz pakalpojumus citas ES dalībvalsts reģistrētam PVN maksātājam un tās apgrozījums Latvijā nepārsniedz 50 000 eiro kalendāra gadā.

Jauns 17. piemērs, kas ilustrē šo īpašo PVN režīmu:

    • 17. piemērs konkrēti demonstrē situāciju ar šo īpašo PVN reģistrācijas kārtību.
    • Situācija piemērā: Latvijas fiziska persona, dzīvokļa īpašnieks, 2025. gada jūlijā plāno saņemt platformas izmantošanas pakalpojumus no ārvalstu nodokļa maksātāja. Pirms pakalpojuma saņemšanas persona reģistrējas īpašajā PVN kārtībā (saskaņā ar PVN likuma 139.2 pantu) un informē ārvalstu nodokļa maksātāju par savu PVN numuru.

Risks un risinājums: Piemērs parāda, ka, saņemot rēķinu par 10 euro (bez PVN) par platformas pakalpojumu, dzīvokļa īpašniekam ir jāaprēķina un jāiemaksā valsts budžetā 2,10 euro (21% no 10 euro) līdz 25. augustam, un jāiesniedz paziņojums par PVN samaksu līdz 20. augustam. Savukārt par saviem viesu izmitināšanas pakalpojumiem (200 euro) rēķini tiek izrakstīti bez PVN, jo šis režīms nedod tiesības uz priekšnodokli vai PVN iekasēšanu no saviem pakalpojumiem.