VID ir izstrādājis jauno metodisko materiālu par darba devēja apmaksātiem darbinieku ēdināšanas, ārstniecības un mobilitātes izdevumiem
VID ir izstrādājis jauno metodisko materiālu par darba devēja apmaksātiem darbinieku ēdināšanas, ārstniecības un mobilitātes izdevumiem

Metodiskais materiāls ir izstrādāts, lai palīdzētu darba devējiem aprēķināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) attiecībā uz darbinieku ēdināšanas, ārstniecības un mobilitātes veicināšanas izdevumiem, kas noteikti darba koplīgumā. Materiāls ir sagatavots 2025. gada 2. jūlijā.

 

Vispārīgā informācija un IIN atbrīvojuma piemērošana

No iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvo darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka izdevumus:

  • ēdināšanas izdevumus;
  • ārstniecības izdevumus;
  • izdevumus, kas saistīti ar darbinieka pārcelšanos uz citu dzīvesvietu;
  • izmitināšanas izdevumus;
  • transporta izdevumus.

Šis atbrīvojums ir piemērojams, ja:

  1. Visu darbinieku izdevumu apmērs (kopsumma) gadā nepārsniedz summu, kas iegūta, reizinot vidējo darbinieku skaitu ar 700 eiro.
  2. Darba devējs izpilda konkrētus nosacījumus.

Maksimālais atvieglojuma apmērs ir noteikts visu darbinieku izdevumu kopsummai gadā, nevis konkrēts apmērs uz vienu darbinieku. Tas nodrošina darba devējam elastību un iespēju veicināt darbinieku mobilitāti atbilstoši saviem ieskatiem un konkrētu darbinieku vajadzībām. Piemēram, ja vidējais darbinieku skaits ir seši, kopējais IIN atvieglojuma apmērs ir 6 x 700 eiro = 4200 eiro gadā.

Vidējo darbinieku skaitu aprēķina saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, izmantojot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegtajā gada pārskatā par pirmstaksācijas gadu norādīto skaitu.

 

Nosacījumi (darba devējam) IIN atvieglojuma piemērošanai: Lai darba devējs varētu piemērot IIN atbrīvojumu, tam jāatbilst šādiem nosacījumiem:

  • Visu darbinieku izdevumi (ēdināšanas, ārstniecības, pārcelšanās, izmitināšanas un transporta) nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda.
  • Darba devējs nodarbina vismaz sešus darbiniekus.
  • Darba devējam nav nodokļu (nodevu) parādu, kas kopsummā pārsniedz 150 eiro (izņemot gadījumus, kad nodokļu saistības ir pagarinātas, sadalītas termiņos vai atliktas ar VID lēmumu vai vienošanās līgumu).
  • Darba devējs pēdējo divu taksācijas gadu laikā nav atzīts par vainīgu pārkāpumā, kas izpaužas kā:
    • Tādu valstu pilsoņu vai pavalstnieku nodarbināšana, kuri nav ES dalībvalstu pilsoņi vai pavalstnieki, ja tie uzturas ES teritorijā nelikumīgi.
    • Personas nodarbināšana bez rakstveidā noslēgta darba līguma, ja nav iesniegtas ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu noteiktajā termiņā.
    • Darbā notikuša nelaimes gadījuma neizmeklēšana vai slēpšana, ja tās rezultātā radušies smagi veselības traucējumi vai iestājusies nāve.
  • Ir veicis saimniecisko darbību vismaz vienu pilnu kalendāra gadu pirms taksācijas gada, kurā uzsāk atbrīvojuma piemērošanu.
  • Nav pasludināts maksātnespējas process, nav apturēta tā saimnieciskā darbība vai tas netiek likvidēts.
  • Uzglabā attiecīgos izdevumus apliecinošus ārējos attaisnojuma dokumentus.
  • Koplīguma esība ir obligāta atbrīvojuma piemērošanai.

Koplīgums nosaka, kādus darbinieka izdevumus darba devējs sedz, ņemot vērā konkrētā darbinieka vajadzības.

Uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) Ja netiek izpildīti nosacījumi IIN atvieglojuma piemērošanai, izmaksu summa ir iekļaujama ar UIN apliekamajā bāzē pārskata gada pēdējā mēneša deklarācijā kā ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Šī summa tiek uzskatīta par citiem labumiem dalībniekiem un darbiniekiem.

Ja darba devējs ir piemērojis IIN atbrīvojumu, bet vairs neizpilda kādu no kritērijiem, atbrīvojumu piemēro proporcionāli no gada sākuma līdz mēnesim, kurā kritēriji vairs netiek izpildīti.

Kam atbrīvojumu nepiemēro: Atbrīvojumu nepiemēro, ja darba devējs ir:

  • valsts;
  • pašvaldības;
  • publiskas personas;
  • publiski privātā kapitālsabiedrība.

Darba devēja pienākumi un dokumentācija Darba devējam ir jā:

  1. Nosaka kārtību, kādā sedz koplīgumā noteiktos darbinieka izdevumus.
  2. Seko līdzi, lai tiktu ievērots noteiktais visu darbinieku izdevumu kopējais apmērs.
  3. Uzglabā attiecīgos izdevumus apliecinošos ārējos attaisnojuma dokumentus atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
  4. Nosaka izdevumu uzskaites kārtību.
  5. Uzkaita visu darbinieku kopējos izdevumus, lai ievērotu noteiktā atvieglojuma maksimālo apmēru.
  6. Iesniedz VID paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām, izdalot informāciju atsevišķi par katru izdevumu veidu.

Ārējie attaisnojuma dokumenti ir nepieciešami IIN atbrīvojuma piemērošanai. Tiem jāsniedz viennozīmīgi skaidra informācija par apmaksātajiem izdevumiem un to atbilstību likumā noteiktajam tvērumam. Tiem jānodrošina iespēja trešajai kvalificētajai personai nepārprotami identificēt saimnieciskā darījuma būtību un izsekot tā norisi. Konta izraksts ir izmantojams tikai kā attaisnojuma dokuments maksājumu atspoguļošanai grāmatvedības reģistros.

Darbinieku ēdināšanas, ārstniecības un mobilitātes izdevumu kopsavilkums:

Izdevumu veids Mērķis Attiecināmie izdevumi
Ēdināšanas izdevumi Veicināt darba apstākļu uzlabošanu un nodarbinātību Pārtikas produktu iegāde, pagatavotu ēdienu iegāde, atspirdzinošu dzērienu iegāde.
Ārstniecības izdevumi Veicināt veselības aprūpi, produktivitāti un labklājības līmeni Ārstniecības izdevumu veidi, kādus var iekļaut nodokļa maksātāja attaisnotajos izdevumos par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu saskaņā ar IIN likuma 10. panta pirmās daļas 2. punktu. Darbinieks nevar iekļaut šos darba devēja apmaksātos izdevumus savā gada ienākumu deklarācijā. Atvieglojums piemērojams neatkarīgi no veselības apdrošināšanas polišu iegādes. Veselības apdrošināšanas polises iegāde netiek ietverta darbinieku ārstniecības izdevumu noteiktajā limita apmērā.
Mobilitātes izdevumi Palielināt darbaspēka pieejamību un veicināt darba ņēmēju mobilitāti Izdevumi, kas saistīti ar darbinieka pārcelšanos uz citu dzīvesvietu (transporta izdevumi, izdevumi par darbinieka īpašumā esošās iedzīves pārvešanu u. tml.). Izmitināšanas izdevumi (viesnīcas, naktsmītnes, dienesta viesnīcas, dzīvokļa īres izdevumi u. tml.). Transporta izdevumi (sabiedriskā transporta biļetes, degvielas izdevumi, taksometra izmantošana u. tml., lai darbinieks nokļūtu no dzīvesvietas uz darbu un no darba uz dzīvesvietu).

 

Paziņojuma iesniegšana VID: Darba devējs iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām līdz nākamā gada 1. februārim. Paziņojumā norāda neapliekamā ienākuma daļu, izmantojot šādus ienākuma veidu kodus:

  • Ēdināšanas izdevumi: 3069.
  • Ārstniecības izdevumi: 3070.
  • Izdevumi, kas saistīti ar pārcelšanos uz citu dzīvesvietu: 3071.
  • Izmitināšanas izdevumi: 3072.
  • Transporta izdevumi: 3073.

Informācija par katru personai izmaksāto ienākuma veidu jānorāda atsevišķā paziņojuma rindā.

 

Metodiskais materiāls sniedz vairākus piemērus, kas ilustrē minēto noteikumu piemērošanu praksē:

  • Piemērs 1 parāda IIN atvieglojuma kopējā apmēra aprēķinu, balstoties uz vidējo darbinieku skaitu.
  • Piemērs 2 attiecas uz ēdināšanas izdevumiem, kas noteikti koplīgumā, un UIN piemērošanu, ja tiek pārsniegta atvieglojuma summa.
  • Piemērs 3 aplūko ēdināšanas izdevumus atbilstoši koplīgumam un darba devēja ar saimniecisko darbību saistītus transporta izdevumus (taksometra braucieni darba specifikas dēļ), kas nav apliekami ar algas nodokli un nav ietverami UIN apliekamajā bāzē.
  • Piemērs 4 sniedz ieskatu par ēdināšanas un ārstniecības izdevumiem, kā arī skaidro, ka veselības apdrošināšanas polises iegāde netiek ietverta darbinieku ārstniecības izdevumu noteiktā limita apmērā.
  • Piemērs 5 demonstrē elastību, kādā darba devējs var segt dažādu veidu un apmēru izdevumus (piemēram, pārcelšanās un transporta izdevumus) dažādiem darbiniekiem, kamēr tiek ievērots kopējais visu darbinieku izdevumu limits gadā.