Valsts ieņēmumu dienests 20.02.2025. sagatavoja informatīvo materiālu, kur ir aplūkota pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošana darījumiem, kas veikti tiešsaistes platformās. Dokumentā detalizēti dažādi aspekti, kas attiecas gan uz reģistrētiem, gan nereģistrētiem PVN maksātājiem, tostarp reģistrācijas pienākumi, darījuma vietas noteikšana, piemērojamās nodokļa likmes un rēķinu izrakstīšana. Īpaša uzmanība ir pievērsta noteikumiem, kas attiecas uz mazajiem uzņēmumiem (MVU režīmu izmantojošiem), un dažādiem piemēriem, kas ilustrē PVN piemērošanu dažādos tiešsaistes tirdzniecības situācijās. Dokumentā aplūkota arī uzņēmējdarbības vienību uzskaite un paskaidrots, kā pareizi atzīt dažāda veida darījumus PVN deklarācijā. Materiāls kalpo kā ceļvedis nodokļu maksātājiem, kas izmanto vai plāno izmantot tiešsaistes platformas komercdarbības veikšanai.
Materiāls paredzēts Latvijas rezidentiem, kuri izmanto vai plāno izmantot tiešsaistes platformas, īpaši tirdzniecības platformas.
Dokumenta struktūra:
- Vispārīga informācija par PVN piemērošanu darījumiem tiešsaistes platformās.
- Īpatnības nereģistrētiem PVN maksātājiem.
- Īpatnības reģistrētiem PVN maksātājiem.
- Tabulas, kas apkopo informāciju.
Galvenie aspekti, kas apskatīti materiālā:
- Vispārīga informācija: Ekonomiskās darbības un tās sistemātiskuma definīcija. Tiešsaistes platformu loma mūsdienu ekonomikā. Nodokļu maksātāju pienākumi reģistrēties PVN maksātāju reģistrā un piemērot PVN darījumiem.
- Īpatnības nereģistrētiem PVN maksātājiem: Nosacījumi, kad nepieciešama obligāta reģistrācija PVN maksātāju reģistrā. Gadījumi, kad nav tiesību nereģistrēties. Īpaši nosacījumi “karantīnas” periodam pēc 50 000 EUR sliekšņa pārsniegšanas.
- Īpatnības reģistrētiem PVN maksātājiem: Darījuma partnera identifikācija un darījuma veida noteikšana. PVN piemērošanas kārtība saņemtajiem un sniegtajiem pakalpojumiem.
- Piemēri: Situāciju analīze ar konkrētiem piemēriem par PVN piemērošanu dažādiem darījumiem (piemēram, Zane, SIA “Auseklis”, Alīna, Māris, Liene un Andris).
Normatīvie akti, uz kuriem atsaucas materiāls:
- Pievienotās vērtības nodokļa likums.
- Padomes 2011. gada 15. marta Īstenošanas regula (ES) Nr. 282/2011.
- Likums “Par nodokļiem un nodevām”.
- Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums.
- Grāmatvedības likums.
- Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumi Nr. 40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām”.
- Eiropas Komisijas darba dokuments “Tiešsaistes platformas” (Online Platforms, SWD(2016) 172 final).
Detalizēts pārskats (tulkojums no iepriekšējā detalizētā apraksta krievu valodā)
Piedāvātais dokuments ir informatīvs materiāls par PVN piemērošanu darījumiem interneta tirdzniecības platformās, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis 2025. gada 20. februārī. Materiāls ir paredzēts iekšzemes nodokļu maksātājiem, proti, Latvijas Republikas teritorijas nodokļu maksātājiem, kuri izmanto vai plāno izmantot vienu vai vairākas platformas, īpaši tirdzniecības platformas.
Dokumenta struktūra:
- Vispārīga informācija par PVN piemērošanu darījumiem tiešsaistes platformās.
- Īpatnības nereģistrētiem PVN maksātājiem.
- Īpatnības reģistrētiem PVN maksātājiem.
- Tabulas, kas apkopo informāciju.
Galvenie aspekti, kas apskatīti materiālā:
- Vispārīga informācija:
- Ekonomiskās darbības definīcija un tās sistemātiskums. Ekonomiskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību, kas ietver ražošanu, tirdzniecību vai pakalpojumu sniegšanu, lauksaimniecisko darbību.
- Tiešsaistes platformu loma mūsdienu ekonomikā. Platformas parasti sauc par “divpusējiem” vai “daudzpusējiem” tirgiem, kuros platformas operators apvieno lietotājus, lai veicinātu mijiedarbību.
- Personas pienākumi, kas veic saimniecisko darbību, izmantojot platformas, reģistrēties kā PVN maksātājai un piemērot PVN darījumiem.
- Nepieciešamība iepazīties ar platformas lietošanas noteikumiem un identificēt darījuma partneri. Pirms līguma noslēgšanas rūpīgi jāiepazīstas ar konkrētā līguma noteikumiem.
- Nodokļu maksātāju pienākumi ievērot aizliegumus uz darījumiem ar personām, kuru darbība ir apturēta VID vai kuras atrodas sankciju sarakstos.
- Nodokļu maksātāju klasifikācija (iekšzemes, no citām ES valstīm, no trešajām valstīm).
- Noteikumi par nodokļu rēķinu izrakstīšanu. Reģistrētam nodokļa maksātājam ir pienākums izrakstīt nodokļa rēķinu par jebkurām veiktajām preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem.
- Ar nodokli apliekami darījumi un nodokļu likmes. Ar nodokli apliekamie darījumi ir šādi saimnieciskās darbības ietvaros iekšzemē veikti darījumi: preču piegāde, pakalpojumu sniegšana un preču iegāde ES teritorijā.
- Kritēriji darījuma vietas noteikšanai. Latvijas PVN ir piemērojams ar nodokli apliekamiem darījumiem, kas veikti iekšzemē, tādēļ ļoti svarīgi ir korekti noteikt katra veiktā darījuma vietu.
- Preču un pakalpojumu veida nozīme darījuma vietas noteikšanai un PVN piemērošanai.
- Struktūrvienības reģistrācija, ja darbība tiek veikta ārpus juridiskās adreses, ieskaitot platformas.
- Īpatnības nereģistrētiem PVN maksātājiem:
- Nosacījumi, kad nepieciešama obligāta reģistrācija VID PVN maksātāju reģistrā.
- Gadījumi, kad nav tiesību nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā.
- Īpaši nosacījumi “karantīnas” periodam pēc 50 000 EUR sliekšņa pārsniegšanas.
- Pienākumi sekot līdzi nepieciešamībai reģistrēties citās valstīs.
- Īpašs režīms PVN mazajiem uzņēmumiem (MVU) un iespēja piemērot atbrīvojumu no PVN citās ES valstīs.
- Reģistrācijas sliekšņu aprēķins (50 000 EUR, 10 000 EUR, 100 000 EUR).
- Pakalpojumi, kuru dēļ jāreģistrējas, ieskaitot elektroniskos pakalpojumus.
- Reģistrēšanās iesnieguma iesniegšana un nodokļa nomaksa.
- Reģistrācija OSS sistēmā.
- MVU pārrobežu režīma piemērošana.
- Īpatnības reģistrētiem PVN maksātājiem:
- Darījuma partnera identifikācija un darījuma veida noteikšana.
- PVN piemērošanas kārtība saņemtajiem pakalpojumiem.
- PVN piemērošanas kārtība sniegtajiem pakalpojumiem.
- PVN piemērošanas kārtība preču iegādēm ES teritorijā.
- PVN piemērošanas kārtība preču piegādēm.
- Piemēri:
- 1. piemērs: Zane, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, cep kūkas un iznomā telpas. Tiek analizēta nepieciešamība reģistrēties PVN maksātāju reģistrā, pamatojoties uz kopējo darījumu apjomu.
- 2. piemērs: SIA “Auseklis”, kas nav reģistrēta kā PVN maksātāja, ražo mēbeles un tirgojas Latvijā, citās ES valstīs un eksportē. Tiek analizēta nepieciešamība reģistrēties PVN maksātāju reģistrā un iespēja piemērot īpašos MVU vai OSS režīmus.
- 3. piemērs: Alīna, kas ir reģistrēta MVU režīmā, ražo kosmētiku un sniedz izmitināšanas pakalpojumus, izmantojot Booking.com platformu. Tiek analizēta nepieciešamība reģistrēties PVN maksātāju reģistrā saistībā ar pakalpojumu saņemšanu no Booking.com.
- 4. piemērs: Māris plāno sniegt IT pakalpojumus Latvijas un ārvalstu klientiem. Tiek analizēta nepieciešamība reģistrēties PVN maksātāju reģistrā atkarībā no klientu tipa un ārvalstu tiešsaistes platformu izmantošanas.
- 5. piemērs: Liene, pašnodarbināta šuvēja, apsver iespēju izmantot interneta platformu savu apģērbu pārdošanai. Tiek analizēta nepieciešamība reģistrēties PVN maksātāju reģistrā atkarībā no platformas izmantošanas nosacījumiem (maksas vai bezmaksas).
- 6. piemērs: Šuvēja Liene nolēma izmantot interneta platformu, bet platformas īpašnieks, kas nav Latvijas rezidents, piemēro maksu par profila reģistrāciju. Uzsvērta nepieciešamība Lienei reģistrēties PVN maksātāju reģistrā pirms profila izveides.
- 7. piemērs: Andris, kā fiziska persona, saņem elektronisko pakalpojumu (informācijas izvietošanu interneta vietnē) no Airbnb.com. Norādīts, ka Andrim pirms pakalpojuma saņemšanas jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā.
Normatīvie akti, uz kuriem atsaucas materiāls:
- Pievienotās vērtības nodokļa likums.
- Padomes 2011. gada 15. marta Īstenošanas regula (ES) Nr. 282/2011.
- Likums “Par nodokļiem un nodevām”.
- Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums.
- Grāmatvedības likums.
- Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumi Nr. 40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām”.
- Eiropas Komisijas darba dokuments “Tiešsaistes platformas” (Online Platforms, SWD(2016) 172 final).