Muitas deklarācijas kurjerpasta sūtījumiem turpmāk būs iespējams noformēt ātrāk
Muitas deklarācijas kurjerpasta sūtījumiem turpmāk būs iespējams noformēt ātrāk

Ņemot vērā pieaugošo tendenci iepirkties interneta veikalos un rūpējoties par iedzīvotāju ērtībām, VID piedāvā klientiem iespēju – pašiem elektroniski aizpildīt vienkāršoto importa muitas deklarāciju. Šī deklarācija ir jāaizpilda tikai gadījumos, ja preces tiek saņemtas no valstīm, kas ir ārpus Eiropas Savienības. Pagaidām vienkāršoto deklarāciju varēs aizpildīt par sūtījumiem, kas nogādāti Latvijā ar kurjerpastu, taču plānots, ka jau septembrī šādi varēs deklarēt arī ar “Latvijas Pasts” starpniecību saņemtos sūtījumus no trešajām valstīm.

Sākot ar šī gada 5.jūniju, fiziskās personas vienkāršoto importa muitas deklarāciju var aizpildīt un veikt aprēķināto nodokļu maksājumus tiešsaistē, izmantojot Elektronisko muitas datu apstrādes sistēmu (EMDAS), kurai ikviens var pieslēgties, izmantojot savu EDS paroli, internetbankas rekvizītus vai arī eID karti. Tiklīdz maksājums veikts un sistēmā saņemts paziņojums, ka deklarācijas noformēšana ir pabeigta un preces ir izlaistas brīvam apgrozījumam, persona no kurjerpastu pakalpojuma sniedzēja varēs saņemt savu sūtījumu. Daļa deklarācijas aizpildīšanai nepieciešamās informācijas būs norādīta no kurjerpasta saņemtajā aicinājumā, bet pārējo informāciju par pasta sūtījumu varēs aizpildīt, veicot vienkāršas izvēles deklarācijas aizpildīšanas laukos sistēmā.

VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls uzsver: “Jaunā vienkāršotā importa muitas deklarācija ir izstrādāta atbilstoši Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām. Tas ir ērts rīks, kas ļaus jebkurai personai, kurai ir minimālās zināšanas par muitas formalitāšu kārtošanu, ātri un ērti aizpildīt un iesniegt deklarāciju, lai atmuitotu savu pasta sūtījumu un tādējādi padarītu ātrāku un kvalitatīvāku muitošanas procesu kopumā”. 

Vienkāršoto importa muitas deklarāciju varēs izmantot, lai deklarētu komerciālos sūtījumus, t.sk. interneta veikalā iegādātas preces, ar preču kopsummu no 22 EUR līdz 1000 EUR un neto svaru līdz 1000 kg. Savukārt privātpersonas sūtījumi citai privātpersonai jādeklarē, sākot no 45 EUR. Taču gadījumā, ja uz precēm, kas atrodas pasta sūtījumā, attieksies kāds aizliegums un ierobežojums, tad par šo sūtījumu būs jānoformē standarta muitas deklarācija.

Vēršam uzmanību, ka līdz 2019.gada septembrim fiziskas personas joprojām varēs atmuitot preces arī līdzšinējā kārtībā, proti, saņemot uzaicinājumu no kurjerpasta pakalpojumu sniedzēja par pasta sūtījuma saņemšanu, attālināti iesniegt dokumentus muitas iestādē, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Taču pēc 2019.gada septembra fiziskajām personām būs vai nu pašām jāiesniedz pasta sūtījumu importa muitas deklarācija, vai arī jāpilnvaro to darīt kurjerpasta pakalpojuma sniedzējs.

 

Plašāka informācija par pasta sūtījumiem pieejama VID tīmekļa vietnes sadaļā “Muita/Pasta sūtījumi”. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, izvēloties otro tēmu “Muita”, vai uzdot savu jautājumu rakstveidā, nosūtot uz e-pasta adresi [email protected].