VID prezentē Baltijā unikālu uzņēmumu novērtēšanas rīku

Valsts ieņēmumu dienests (VID) radījis Baltijā vēl nebijušu projektu uzņēmumu reitinga novērtēšanai “Nodokļu maksātāja reitings”. VID aicina uzņēmējus izmēģināt jauno rīku vēl pilotprojekta stadijā un līdz šī gada beigām sniegt savus priekšlikumus uzlabojumiem.

Šis ir pirmais un vienīgais šāda veida novērtēšanas rīks Baltijas valstīs. Tas pēc dažādiem VID informācijas kritērijiem izvērtē uzņēmumu, sniedzot vienotu, procentos izteiktu rezultātu. Jo vairāk procentu, jo labāks ir uzņēmuma reitings. Vienlaikus uzņēmējs var apskatīt arī atsevišķu rādītāju novērtējumu.

Tiekoties ar uzņēmējiem, vairākkārt esmu dzirdējusi bažas par to, ka nav iespējas pārliecināties, vai potenciālais sadarbības partneris ir godprātīgs. Lūdzot viņam uzrādīt savu reitinga sistēmu, ar īpašu QR kodu tiek nodrošināta pieeja detalizētākai informācijai, kas ļauj saprast, cik uzticams šis komersants ir. Ceram, ka tas pašiem uzņēmējiem būs ne tikai informatīvs rīks, bet arī motivācija pilnveidoties un tiekties uz vēl labākiem rezultātiem”, saka VID ģenerāldirektores p.i. Dace Pelēkā.

Reitingu veido vairāku VID rīcībā esošu datu analīze, to skaitā, uzņēmuma finanšu rādītāji, darba samaksa, deklarāciju iesniegšanas disciplīna, nodokļu parāds un reģistrācijas riski.

Šis ir Nodokļu maksātāja reitinga projekta pirmais posms un nākamgad plānots to paplašināt, ņemot vērā uzņēmēju un nozaru ekspertu sniegtos komentārus un ieteikumus. Savukārt, jau projekta trešajā posmā plānojam izveidot arī mērķa reitingu sistēmu, kur uzņēmēji varēs redzēt savu sociālo lomu «kvalitāti», piemēram, vai esi uzticams PVN darījuma partneris, piegādātājs, darba devējs u.c.

Ikviens uzņēmējs savu reitingu var apskatīt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā jeb EDS. Nepieciešamības gadījumā to var izdrukāt. Izdrukai automātiski tiks pievienots unikāls QR kods. Uzņēmējs pats var izlemt vai vēlas savu reitingu darīt zināmu tikai darbiniekiem vai dalīties ar to publiski.

Plašāka informācija par Nodokļu maksātāja reitinga projektu pieejama VID tīmekļa vietnes sadaļā “Uzņēmumiem/Labā prakse uzņēmējiem/Nodokļu maksātāju reitinga sistēma”.